Na czym polega cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa rozwija się jak sama nazwa wskazuje w ciąży. Podobnie jak inne rodzaje cukrzycy, wpływa na to, jak komórki wykorzystują cukier (glukozę). Powoduje wysoki poziom cukru we krwi. Może wpływać na ciążę i zdrowie dziecka.

Wszelkie komplikacje związane z ciążą są niepokojące, ale są też dobre wiadomości. Kobiety w ciąży mogą kontrolować cukrzycę ciążową, jedząc zdrową żywność i ćwicząc. Jeśli to konieczne, będą przyjmować leki. Monitorowanie poziomu cukru we krwi może zapobiec trudnemu porodowi. Dzięki temu mama i dziecko będą zdrowe.

Poziom cukru we krwi zwykle wraca do normy wkrótce po porodzie. Jeśli jednak masz cukrzycę ciążową, jesteś zagrożona cukrzycą typu 2. U większości kobiet przebiega bez zauważalnych objawów.

 Na czym polega cukrzyca ciążowa?

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli to możliwe, postaraj się wcześniej o pomoc profesjonalnego lekarza. Kiedy po raz pierwszy zastanawiasz się nad zajściem w ciążę, lekarz może ocenić ryzyko cukrzycy ciążowej. Kiedy zajdziesz w ciążę, lekarz zdiagnozuje Cię pod tym kątem w ramach opieki prenatalnej. Możesz potrzebować częstych badań kontrolnych. Najczęściej pojawia się w trzech ostatnich miesiącach.

Lekarz może Cię skierować do innych pracowników służby zdrowia, którzy specjalizują się w leczeniu cukrzycy, np. do endokrynologa, dietetyka lub diabetologa. Nauczą Cię kontrolować poziom cukru we krwi w ciąży.

Aby upewnić się, że poziom cukru we krwi wrócił do normy po urodzeniu dziecka, lekarz to sprawdzi zaraz po porodzie i ponownie w ciągu sześciu tygodni. Jeśli miałaś cukrzycę ciążową, regularnie sprawdzaj poziom cukru.

 Na czym polega cukrzyca ciążowa?

Przyczyny

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego u niektórych kobiet rozwija się cukrzyca ciążowa. Postarajmy się zrozumieć, jak ciąża wpływa na przetwarzanie glukozy w organizmie. Twoje ciało trawi jedzenie, które jesz, aby wytworzyć cukier (glukozę), trafiający do krwiobiegu.  W odpowiedzi Twoja trzustka (duży gruczoł za żołądkiem) wytwarza insulinę. Jest to hormon, który pomaga w transporcie glukozy z krwiobiegu do komórek organizmu, gdzie jest wykorzystywana jako energia.

Podczas ciąży, łożysko wytwarza wysoki poziom różnych hormonów. Prawie wszystkie osłabiają działanie insuliny w komórkach. Tym samym podnoszą poziom cukru we krwi. Niewielkie podwyższenie cukru po posiłku jest normalne w ciąży.

W miarę wzrostu dziecka łożysko wytwarza coraz więcej hormonów powodujących insulinooporność. W cukrzycy ciążowej hormony łożyskowe powodują wzrost poziomu cukru we krwi do poziomu, który może wpływać na zdrowie i rozwój dziecka. Pojawia się zwykle pod koniec ciąży, czasami już w 20 tygodniu, ale zazwyczaj dopiero później.

 Na czym polega cukrzyca ciążowa?

Zapobieganie

Możesz zmniejszyć ryzyko cukrzycy ciążowej w następujący sposób:

  • Jedz zdrowe jedzenie - wybieraj posiłki bogate w błonnik, z małą ilością tłuszczu i kalorii. Wybieraj owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Zwróć uwagę na to, aby dieta była różnorodna. Wybieraj małe porcje.
  • Bądź aktywny - ćwiczenia przed i w trakcie ciąży mogą pomóc w ochronie przed cukrzycą ciążową. Postaraj się prawie codziennie ćwiczyć w umiarkowanym tempie przez 30 minut. Spaceruj, jedź na rowerze i pływaj.
  • Schudnij kilka kilogramów przed zajściem w ciążę - nie możesz schudnąć w ciąży, ale przed tak

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Zdrowy Diabetyk - przeczytaj u nas więcej na ten temat: cukrzyca ciążowa objawy.