Na co zwrócić uwagę przy zakupie obrączek?

Elementem nierozerwalnie kojarzonym ze ślubem są obrączki. Jest to tradycyjny symbol związania dwóch osób węzłem małżeńskim. Odpowiednie obrączki charakteryzują się funkcjami dekoracyjnymi, ale przede wszystkim muszą być trwałe i odpowiednio dopasowane, gdyż będą używane do końca życia.

Z czego robi się obrączki?

Najpowszechniejszym surowcem, z którego wykonuje się obrączki jest złoto. Eksperci polecają, aby wybierać próbę 585, choć często stosuje się inne próby. Najpowszechniejsze w wykorzystaniu jest złoto żółte, lecz nie rzadko można spotkać też obrączki ze złota białego lub czerwonego. Złoto nie jest jednak jedynym materiałem nadającym się do tego przeznaczenia. Jubilerzy w swojej ofercie mają również platynę. Jest ona zbliżona barwą do srebra.

Wbrew pozorom platyna jest droższa od złota. Biżuteria wykonana z tego metalu jest wyjątkowo droga. Jej zaletą jest to, że jest niezwykle trwała. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie srebra. Najczęściej wykorzystuje się próbę 900. Kolejnym metalem nadającym się, do produkowania wszelkiego rodzaju biżuterii, jest pallad. Z wyglądu przypomina białe złoto a jego specyficzną właściwością jest to, że jest antyalergiczny.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie obrączek?

Jaką próbę wybrać?

Próba metalu jest to ilość czystego metalu w stopie. Do wyrobu biżuterii rzadko używa się złota o wysokiej próbie. Jest ono bardzo miękkie, co sprawia, że nie jest zbyt praktyczne, gdyż staje się podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jubilerzy przez lata doświadczeń doszli do wniosku, że najlepszą próbą do wykorzystania w jubilerstwie jest 585. W praktyce oznacza to, że na 1000 jednostek masy, przypada 585 jednostek czystego złota. Reszta to metale, takie jak nikiel, pallad, miedź albo srebro.

W przypadku innych metali, stosuje się inne próby, gdyż posiadają one inne właściwości fizyko-chemiczne. Trzeba tutaj zaznaczyć, że im wyższa próba, tym obrączka będzie droższa. Najwyższą próbą, jaką stosuje się w jubilerstwie jest 750. Mają one bardzo intensywną, żółtą barwę. Są to najdroższe produkty. Ich twardość jest zbliżona do tych o próbie 585, jednak są nieco bardziej podatne na uszkodzenia.

W przypadku mniejszego budżetu, można zdecydować się na próbę 333. Zaletą tego rozwiązania jest to, że jest ona twardsza i tańsza, jednak należy nadmienić iż ma wady. Ze względu na niższy poziom złota, po latach może ulegać oksydacji. Można temu zaradzić, oddając je w ręce jubilera, który polerowaniem doprowadzi je do pierwotnego stanu. Jeśli chodzi o platynę, to stosuje się bardzo wysoką próbę, sięgającą nawet 950. Są to bardzo twarde i jednocześnie drogie wyroby. Na ostateczną cenę produktu, wpływa jeszcze ogólna masa, która jest zależna od wielkości.

Jak wybrać odpowiedni materiał i stop?

Aby wybrać odpowiedni surowiec oraz jego stop, należy zastanowić się, czy obrączka będzie narażona na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli tak, to lepiej nie decydować się na złoto w najwyższej próbie, tylko na coś bardziej twardego. W takim wypadku najlepsza będzie platyna lub złoto w niskiej próbie, choć srebro też jest dość trwałe.

W powstaniu artykuły brali udział specjaliści z firmy Evita.com.pl.