Dlaczego kobiety uwielbiają róże?

Róże są często określane mianem królowych wśród kwiatów. Nic więc dziwnego, że szczególnie ten gatunek jest uwielbiany przez kobiety. Idzie za tym również ich symbolika, gdyż to właśnie one są symbolem wiecznej miłości i pożądania, które powstało z rąk Matki Natury. Ponadto jej cechy zewnętrzne sprawiają, że nie da się przejść obok nich obojętnie, to znaczy delikatne płatki, zapierająca dech w piersiach głębia kolorów oraz oddziałujący na zmysły zapach. Róże towarzyszyły kobiecym gustom już od lat. Pierwsze wspomnienia o niej można spotkać w mitologii greckiej, gdzie wyrosły z krwi ukochanego Afrodyty, Adonisa. Jak zatem dobierać róże na określoną okoliczność oraz jaką ilość? Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących tych pięknych kwiatów.

Symbolika róż

Róża czerwona dedykowana jest zakochanym. Powiązana jest z wyznaniami miłosnymi. To idealny prezent dla ukochanej, by wyrazić swą miłość. Nie musi być to koniecznie druga połówka, równie dobrze może to być bliska kobieta z rodziny taka jak matka, babka czy siostra. Symbolizuje głębokie uczucie oraz przywiązanie. Kobieta, która otrzyma taką różę może mieć pewność, że miłość mężczyzny jest nie tylko duchowa, ale i cielesna, gdyż jest również symbolem pożądania.

Biała róża lub jasnokremowa oznacza lojalność i pełen szacunek. Nie jest wyrazem namiętności, a raczej czystości. Stąd to właśnie ją można często zauważyć jako element niejednego bukietu ślubnego. Białą różę można podarować swej młodzieńczej sympatii, dzięki czemu kobieta ma świadomość, że mężczyzna jest zainteresowany nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale i całą osobowością młodej damy.

Różowa róża staje między różą białą, a czerwoną. Jest idealna zarówno na pierwszą randkę, jak i rocznicę ślubu. Tutaj dochodzi do rozróżnienia konkretnego odcienia róży różowej. Jasny odcień wyraża zachwyt nad urodą młodej panny, a ciemny z kolei wdzięczność oraz podziw. Jest to najbezpieczniejszy kolor do podarowania i dość uniwersalny, gdyż nie można go jednoznacznie odebrać.

Żółta róża w przeszłości była formą rekompensaty za niewierność bądź oskarżenia o zdradę. Współcześnie jest wręczana w momencie wyrażenia platonicznej miłości, przyjaźni czy gratulacji za osiągnięty sukces. W USA żółta róża dawana jest na pocieszenie. Podobna do żółtej, róża herbaciana jest oznaką przyjaźni, miłości, chęci zrobienia kroku na przód w relacji.

Dlaczego kobiety uwielbiają róże?

Symbolika ilości róż

Róże oddają swą symbolikę nie tylko w kolorach, ale i w liczbach. Zgodnie z florystyczną tradycją 108 róż oznacza oświadczyny, 99 natomiast miłość bezgraniczną, aż po grobową deskę. 50 róż jest wyrazem miłości bez granic, a 33 sztuki – miłości głębokiej. 21 róż symbolizuje pełne oddanie, a 20 szczerość uczucia. 12 róż oznacza słowa „Bądź moja”, a 9 „Chcę być z Tobą na zawsze”.

Jak widać róża to nie tylko kwiat, dlatego ich zakup powinien być odpowiednio przemyślany i świadomy, by nie wprawić siebie i osobę obdarowywaną niemiłą sytuacją. Gdy nie do końca jesteśmy pewni ilości bądź koloru warto zapytać florystę o radę, dzięki czemu z pewnością ominiemy ewentualną wpadkę.

Artykuł powstał przy współpracy z Rozeogrodowe.pl.