Lubrykanty, aby wszystko szło gładko i przyjemnie

Jeszcze do niedawna żele nawilżające były zagadnieniem tabu. Dzisiaj, wraz z rosnącą świadomością społeczeństwa na temat życia seksualnego, rozmowa o środkach nawilżających nie stanowi już problemu. Również ich dostępność jest stosunkowo łatwa. Znajdziemy je w każdej aptece czy drogerii. Jak z nich korzystać i na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Działanie lubrykantów jest proste, mają one za zadanie nawilżyć rejony intymne i ułatwiać w ten sposób współżycie, a także zwiększać przyjemność z doznań intymnych. Zastosowanie tego typu substancji, które z reguły mają postać żeli nawilżających, jest uniwersalne. Można używać ich zarówno w celu zmniejszenia suchości pochwy, jak i nawilżenia odbytu. Niektóre z nich działają również przeciwzapalnie oraz stymulująco, poprawiając tym samym jakość współżycia.

Wybór asortymentu obejmującego żele nawilżające i intymne jest obecnie naprawdę duży. Zanim zdecydujemy się na któryś z nich, warto poznać właściwości poszczególnych rodzajów lubrykantów, co pozwoli dobrać preparat najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb.

1. Skład – na co zwrócić uwagę?

Skóra rejonów intymnych jest szczególnie wrażliwa na działanie szkodliwych substancji. Z tego powodu zawsze należy dokładnie przeczytać skład chemiczny poszczególnych lubrykantów i wybrać ten, w którym nie ma substancji drażniących lub takich, na które jesteśmy uczuleni. Szczególnie niebezpieczny dla zdrowia jest tutaj jeden składnik – spermacide nonoxynol-9 – określany symbolem N-9. Badania naukowe wykazały, że może on powodować uszkodzenia genitaliów i ścianek odbytu, przez co wzrasta prawdopodobieństwo infekcji różnymi chorobami, w tym również wirusem HIV.

2. Baza lubrykantów – co wybrać?

Żele intymne najczęściej produkowane są na bazie wody i są to najbezpieczniejsze preparaty, których skład nie szkodzi naturalnemu środowisku rejonów intymnych. Szczególne znaczenie ma to w przypadku pochwy, gdzie bardzo łatwo o zaburzenie pH, które może prowadzić do infekcji intymnych. Dostępne są również lubrykanty na bazie gliceryny, które są bardziej gęste. Z reguły mają one dodatkowe działanie np. chłodzące lub rozgrzewające, co stymuluje odczucia seksualne. Są przy tym jednak trudno zmywalne. Rosnącą popularnością cieszą się również żele intymne na bazie sylikonu, które charakteryzują się dobrym poślizgiem, nie wysychają tak szybko, jak wodne, i nie uczulają tak jak glicerynowe. Nie zaleca się jednak ich stosowania razem z silikonowymi gadżetami, a ich konsystencja również utrudnia zmycie.

3. Przy skłonności do infekcji

Infekcje pochwy to częsta przypadłość kobieca. Panie, które mają tendencję do nawracania się stanów zapalnych w rejonach intymnych, szczególnie tych o podłożu grzybiczym i drożdżakowym, powinny wybierać lubrykanty, w których składzie nie ma cukru – stanowiącego pożywkę dla grzybów i drożdży.

Lubrykanty, aby wszystko szło gładko i przyjemnie

4. Bezpieczny seks i antykoncepcja

Lubrykanty nie posiadają właściwości antykoncepcyjnych, czyli nie zapobiegają ciąży. Nie chronią również przed możliwością zarażenia się chorobami intymnymi typu HIV czy kiła. Jeśli używamy prezerwatyw, koniecznie trzeba wystrzegać się żeli intymnych mających w składzie tłuszcze i olejki wazelinowe, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię gumowych kondonów. Ostrożność ta dotyczy również lubrykantów glicerynowych. Najbezpieczniejsze w tym zakresie są żele nawilżające na bazie wody albo silikonu.

5. Konsystencja żeli intymnych

Najlepiej jest dobierać ją pod kątem zastosowania. Żele nawilżające pochwę mogą być mniej gęste, dlatego dobrze sprawdzają się tutaj lubrykanty na bazie wody. Do seksu analnego najlepsze są lubrykanty o większej gęstości na bazie sylikonu czy gliceryny.

Popularne żele intymne:

  • Durex Play – cena od ok. 13 zł do 20 zł
  • Durex Intense Orgasmic – cena ok. 33 zł
  • Unimil Natural, Unimil Warm – cena ok. 20 zł
  • Unimil Infiniti – cena ok. 29 zł
  • K-Y żel – cena ok. 15 zł
  • Intimel żel – cena ok. 12 zł
  • Feminum żel – cena ok. 16 zł