Konsekwencje zdrowotne utraty zęba

Ząb można stracić z wielu powodów – w wyniku chorób jamy ustnej lub niewłaściwej higieny. Niezależnie od przyczyny, powstałe braki w uzębieniu powodują dyskomfort i wyglądają nieestetycznie. Osoba traci pewność siebie, wstydzi się komunikować z innymi i w efekcie zamyka się w sobie. Tymczasem estetyka jamy ustnej to tylko jeden z czynników, którymi należy się przejmować. O wiele groźniejsze są konsekwencje zdrowotne.

Niższa samoocena

Pierwszym z objawów, który można zaobserwować u osoby z luką w jamie ustnej, jest zaniżona samoocena. Osoba taka niechętnie nawiązuje kontakty towarzyskie, unika dialogów i zamyka się w sobie. Skutki można odczuć przede wszystkim w sferze psychicznej. Osoba taka może doświadczyć wyraźnego pogorszenia nastroju, co w rezultacie może doprowadzić nawet do depresji.

Zaburzenia trawienne

Osoba, która utraciła ząb znajdujący się z tyłu, często bagatelizuje problem, ponieważ ubytku nie widać podczas rozmów czy w szerokim uśmiechu. Niestety zmiany te będą odczuwalne dla żołądka. Brak w uzębieniu sprawia, że coraz trudniej gryźć spożywane posiłki i rozdrabniać pokarm w prawidłowy sposób. Wątroba jest wówczas bardziej obciążona, ponieważ musi wykonać jeszcze większą pracę, niż dotychczas. W konsekwencji może dojść do poważnych zaburzeń trawiennych, których objawem są bóle w okolicach żołądka.

Wady zgryzu

Braki w uzębieniu skutkują wadami zgryzu i wadami wymowy. Istotne jest to, że zęby okalające pusty wyrostek zębodołowy zaczynają stopniowo pochylać się w jego stronę, ponieważ nie mają się na czym oprzeć. Zmienia się wówczas dotychczasowy układ zębów, które zaczynają się przemieszczać, tworząc między zębami coraz większe przerwy. Co więcej, jeśli luka powstała w dolnej szczęce, górny ząb w tym miejscu zacznie się wysuwać, ponieważ nie ma się na czym oprzeć. Efektem tego mogą być dolegliwości bólowe w okolicach stawu skroniowo-żuchwowego.

Konsekwencje zdrowotne utraty zęba

Zanik tkanki kostnej

Stomatolodzy są zdania, że tkanka kostna zanika w 8-12 tygodniu po usunięciu zęba. W konsekwencji uzębienie traci stabilność, powodując wspomniane wyżej przemieszczanie się. Wynikiem tego są wady wymowy spowodowane bezpośrednio przez powstałe wady zgryzu. Nieprawidłowy układ zębów utrudnia ich prawidłową higienę, przez co rozwijają się liczne choroby dziąseł i przyzębia. Dentyści ostrzegają, że brak zęba może być także bezpośrednią przyczyną paradontozy.

Metody uzupełnienia braków w uzębieniu

Współczesna stomatologia oferuje kilka metod uzupełnienia brakującego zęba. Jeśli korzeń zęba zachował się w dobrym stanie, ząb można odbudować. Równie popularną metodą jest zakładanie mostu czy wykonanie protezy, którą można wyjmować. Pacjenci najczęściej decydują się na wszczepienie implantu, który stanowi niezwykle trwały zamiennik korzenia zęba. Rozwiązanie to jest bardzo komfortowe i charakteryzuje się wysoką estetyką – wszczepiony implant pozwala na zamocowanie korony lub mostu, które wyglądem czy kolorem nie różnią się od reszty uzębienia.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Indexmedica - Twoje implanty zębów Kraków.