Ceramidy – składnik kosmetyków, który warto znać

Ceramidy to związki chemiczne, które czasami porównuje się z zaprawą murarską. To nieco ociężale porównanie jest mimo wszystko trafne, ponieważ ceramidy odpowiadają przede wszystkim za zatrzymywanie wody w organizmie i rozprowadzanie składników odżywczych w taki sposób, by nie były one tracone. Jednym z najważniejszych czynników powodujących widoczność oznak starzenia jest następująca po 40. roku życia dynamiczna utrata ceramidów. Dlatego osoby o cerze dojrzałej powinny się zastanowić nad skorzystaniem z kosmetyków oferujących duze dawki ceramidów.

Czym są ceramidy?

Ceramidy należą do grupy lipidów, czyli kwasów tłuszczowych wypełniających przestrzenie międzykomórkowe. Mają istotną rolę samych komórkach, ale najważniejsze są w warstwie rogowej naskórka, czyli tam, gdzie woda może przeciekać, a składniki odżywcze wypływać, ponieważ jest to tkanka w większości martwa. Ceramidy pojawiają się także na włosach, gdzie zabezpieczają ich pojedyncze płytki.

Funkcje ceramidów można podzielić na trzy obszary działania: nawilżanie skóry, budowanie tkanek oraz ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.

Kontynuując analogię z początku tekstu, jeśli w murze nie byłoby zaprawy, pomiędzy cegłami wiałby wiatr, ciepło ze środka by uciekało i nic nie stałoby na przeszkodzie, by woda wpływała i wypływała wypłukując wszystko na swojej drodze. Skuteczne ogrzewanie domu i ochronę go przed czynnikami z zewnątrz zapewnia dopiero skuteczne wypełnienie szczelin pomiędzy cegłami.

Skóra bez ceramidów jest trochę waśnie jak mur bez zaprawy. Pomiędzy budującymi ją komórkami pojawiają się szczeliny. Ceramidy nie są oczywiście jedynymi wypełniaczami przestrzeni międzykomórkowej. Wielkie znaczenie mają również cholesterol i inne kwasy tłuszczowe, ale to z ceramidami problem jest zwykle największe.

Warto też podkreślić, że ceramidy to stosunkowo złożona grupa substancji. Na ten moment panuje zgoda, że w samym tylko naskórku pojawia się 7 różnych typów tych substancji. W praktycznym użyciu najczęściej są obecnie kosmetyki z grupy ceramid 1, w których dominują ceramidy pierwszego typu.

Ceramidy – składnik kosmetyków, który warto znać

Ceramidy a skóra

Ceramidy w skórze są równie istotne, co delikatne. Czynniki chemiczne ze świata zewnętrznego, takie jak zanieczyszczenia powietrza, ale takz toksyny z wewnątrz organizmu, skutecznie je niszczą. Bardzo źle działa na nie także stres i inne sytuacje, kiedy wydzielany jest kortyzol. Po 40. roku życia organizm zwykle nie nadąża już odbudowywaniem zapasów ceramidów, przez co skóra zaczyna się obić sucha, szorstka i mało elastyczna. Zaczynają być widoczne zmarszczki.

Typowym powikłaniem niewielkiej ilości ceramidów w skórze jej poważne wysuszenie. Skóra traci bowiem zdolność do retencji wody w przestrzeni międzykomórkowej, co prowadzi do odwodnienia samych komórek. Z tego powodu ceramidy są bardzo istotne także dla osób z problemami skórnymi typu atopowe zapalenie skóry.

Ceramidy a włosy

Włosy to także martwe komórki, które układają się w specjalne konstrukcje niczym mury wieży. Jeśli ceramidy nie są w nich obecne w odpowiednich ilościach, zaczyna się proces wysuszania włosa, co najbardziej widoczne jest na jego końcach poprzez rozdwajanie się końcówek. Z czasem włosy stają się łamliwe, trudniej je rozczesać, a w sytuacjach skrajnych zaczynają wypadać.

Ceramidy maja szczególne znaczenie dla osób, które poddają włosy inwazyjnym zabiegom chemicznym i fizycznym, w szczególności farbowaniu oraz układaniu na gorąco. Obie te czynności powodują bowiem niszczenie ceramidów i prowadzą do wysuszania włosa oraz niszczenia jego struktury.