Jak dbać o serce i psychikę za jednym razem?
Serce i mózg człowieka są ze sobą bardzo zintegrowane. Wszelkie korzyści dla serca będą i korzyścią dla mózgu, podobnie jest z kwestiami tymi, które niekorzystnie oddziałują na serce, są złe i na mózg człowieka.
Powiązanie serca i psychiki
Trzeba mieć świadomość, że mimo, iż mózg zajmuje 2% masy ciała zużywa 20% tlenu i przepływu krwi w ciele człowieka. To, co szkodzi naczyniom krwionośnym czy przepływowi krwi do serca, źle wpływa także i na mózg. Jest to argument, że troska o serce i naczynia krwionośne ma ogromne znaczenie dla mózgu i samopoczucia psychicznego. Tak samo jest na odwrót. Przykładem są osoby z depresją, które są bardziej narażone na wystąpienie chorób sercowo-naczyniowych czy starsze osoby, cierpiące na choroby serca częściej zapadają na demencję. Zauważono także, że u osób, które przeżyły zawał serca nasiliły się stany depresyjne.
Jak wspierać serce i mózg?
Warto przeznaczyć 10 do 20 minut dziennie na medytację czy modlitwę. Badania franciszkanów ukazały, że medytacja i modlitwa mają pozytywny wpływ na dopływ krwi do kory przedczołowej, obniżają odczuwanie stresu i poprawiają samopoczucie. Inne badania ukazały, że osoby poświęcające czas na te praktyki mają większy hipokamp i korę czołową. Osoby, które poświęcają czas na medytację i modlitwę obniżają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Systematyczna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na pracę serca. Przyśpieszony rytm serca pozytywnie wpływa zarówno dla mózgu jak i zdrowia psychicznego. Jak podają badania uprawianie aktywności fizycznej wpływa na powiększenie się hipokampa. Regularna aktywność ruchowa chroni przed wystąpieniem depresji, ponieważ ćwiczenia eliminują obawy i poprawiają nastrój, dzięki wydzielanym endorfinom, czyli hormonów szczęścia.
Warto skorzystać z hiperbarycznej terapii tlenowej (HBOT). Terapia ta polega na wykorzystaniu siły tlenu do wzmocnienia procesu gojenia i obniżenia stanu zapalnego w sercu i mózgu. To bardzo bezpieczna i bezbolesna terapia, która stosowana jest w specjalistycznej komorze ciśnieniowej.