Higiena przedszkolaka

Nauka zasad higieny powinna być zaczynana tak szybko, jak to tylko możliwe. Nie ma na co czekać. Właściwa higiena jest niezwykle ważna dla zdrowia dziecka i jego wyglądu. Dziecko w wieku przedszkolnym nie będzie miało oczywiście jakichś ogromnych wymagań, ale trzeba będzie odpowiednio zadbać o wyposażenie jego kosmetyczki.

Mycie i kąpiel

Dzieci w tym wieku mają stosunkowo delikatną skórę, przez co konieczne jest kupowanie specyfików do mycia i kąpieli, które ten fakt będą uwzględniały. Nie jest oczywiście tak źle jak w przypadku niemowląt, ale trzeba mieć na uwadze, że wytrzymałość i regeneracja dziecka kilkuletniego cały czas bardzo mocno odstaje od właściwości skóry osoby dorosłej, dlatego kosmetyki dla dzieci powinny mieć inny skład. Istotne jest, by skład takich kosmetyków był neutralny, co będzie zapobiegało powstawaniu podrażnień i sprawi, że dzieci nie będą się zniechęcały do zabiegów higienicznych.

Bardzo dobrym pomysłem na czas toalety porannej i wieczornej jest stosowanie mydełka w płynie. Takie mydło skutecznie nawilża i sprawia, e skóra jest potem dobrze chroniona. Wszelkie żele pod prysznic i produkty do ciała mogą zawierać barwniki oraz substancje zapachowe, co może zachęcić dziecko do korzystania z nich, ale trzeba się zawsze upewnić, że są to produkty wolne od substancji mogących powodować podrażnienia i alergie.

Dbanie o włosy

Szampony dla dorosłych nie powinny być używane u dzieci w wieku przedszkolnym. Zazwyczaj powodują swędzenie delikatnej skóry, co jest wyjątkowo niepożądane. Dla dzieci istnieje cała masa ładnych z opakowania produktów hipoalergicznych, które są do nich dostosowane. Odzywka do włosów też może być dobrym pomysłem, ale jej zakup na pewno nie jest koniecznością. Trzeba mieć na uwadze, że zwłaszcza jeśli dziecko ma dłuższe włosy, mogą się łatwo plątać.

Higiena przedszkolaka

Ochrona na dworze

Dzieci są bardzo podatne na negatywne działanie promieni słonecznych. Dlatego trzylatki powinny zawsze przed wyjściem z domu mieć nałożone kremy filtrujące o filtrze na poziomie około 50. Dzieci trochę starsze mogą mieć mniejszy filtr, na przykład 30, ale trzeba pamiętać, że jeśli dziecko ma jasną karnację, filtrowanie musi być silniejsze.

Słońce w lecie to jeden problem, ale kiedy jest ono delikatniejsze w zimie, problemem mogą stać się warunki atmosferyczne. Zimno i wiatr spowoduje podrażnienia skóry dziecka, wiec trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie tłuste kremy, dzięki którym nie będzie to problemem. W pogodny zimowy dzień znowu warto wrócić do filtrowania promieni ultrafioletowych.

Samodzielne dzieci

Wielu rodziców na pewno w czasie lektury tego tekstu kręci nosami, ponieważ doskonale wiedzą, że dzieci w tym wieku nudzą się wszelkimi zabiegami kosmetycznymi. To oczywiście prawda, ale łatwo jest dziecko przekonać do korzystania z odpowiednich zabiegów, jeśli tylko zaapeluje się do jego próżności. Dzieci są bardzo wrażliwe na tym punkcie i nietrudno jest potem je przekonać do stosowania podstawowych i bardziej złożonych zabiegów higienicznych, jeśli tylko ma to je upiększyć.