Ocieplenie poddasza wełną skalną to jeden z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie budynku. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na taki krok. Sprawdź, co musisz wiedzieć, przed zleceniem izolacji poddasza.

Co to jest izolacja poddasza?

To zadanie polegające na umieszczeniu specjalnego materiału izolacyjnego, który służy do zatrzymywania ciepła wewnątrz domu w zimnych miesiącach i utrzymywania chłodnego powietrza wewnątrz w miesiącach gorących. Taka izolacja może być wykonana z pomocą kilku materiałów - najczęściej stosuje się wełnę skalną lub szklaną.

Po co potrzebna jest izolacja poddasza?

Izolacja poddasza to jeden z najprostszych, a jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za media. Zabezpieczenie ścian pozwala nawet o 30 proc. zredukować wydatki związane z ogrzewaniem budynku.

Bez odpowiedniej izolacji poddasza ciepło ucieka przez ściany i sufity na zewnątrz, powodując gwałtowne wahania temperatury w domu w zależności od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Powoduje to, że systemy ogrzewania i chłodzenia pracują bez przerwy, próbując utrzymać komfortową temperaturę w domu, co przekłada się na rachunki za media.

Co warto wiedzieć o izolacji poddasza?

Jakie materiały sprawdzą się do ocieplenia poddasza?

Istnieją cztery główne rodzaje izolacji: włókno szklane, celuloza, wełna skalna i pianka. Najczęściej stosowanym materiałem, zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych, są płyty z włókna szklanego oraz elementy skalnej wełny. Za ich wyborem przemawia to, że są stosunkowo niedrogie, łatwe w montażu i zapewniają dobre wartości współczynnika R.

Co więcej, gwarantują one nie tylko ochronę przed uciekającym ciepłem, ale również inne korzyści. Wełna do izolacji zapewnia także ochronę akustyczną i przeciwpożarową - czego nie można powiedzieć o wszystkich rodzajach izolacji.

Potrzebna Ci będzie odpowiednia ekipa

Najlepszym sposobem na to, aby upewnić się, czy izolacja poddasza jest dobrze założona i w pełni szczelna, jest zatrudnienie zespołu profesjonalistów, który posiada duże doświadczenie w realizacji tego rodzaju prac. Przy porównywaniu ofert poszczególnych firm, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszym jest właśnie doświadczenie, zwłaszcza w realizacji podobnych projektów. Warto również zapytać o ich ostatnie portfolio z wykonanych prac, posiadany sprzęt oraz oczywiście proponowany cennik za realizację konkretnego projektu. Tylko biorąc pod uwagę tyle elementów jesteś w stanie, dobrze ocenić, czy dana firma podoła powierzonemu przez Ciebie zadaniu. 

Źródło: https://skalnawelna.com.pl/ocieplanie-dachu-polecane-rozwiazania